Av. Kemal ŞİMŞEK /

Virüs salgını nedeni ile sağlık sektörünün problemleri daha net olarak ortaya çıkmaya başladı. Önümüzdeki günlerde salgının daha fazla yayılması ile birlikte daha fazla sağlık çalışanına ihtiyaç duyulması bekleniyor. Toplumun birçok kesiminden OHAL döneminde KHK’larla meslekten çıkarılan sağlık çalışanlarının görevlerine iade edilmesine yönelik çağrılar gelmesine rağmen hükümet halen bu konuda sessizliğini korumakta.

Şimdiye kadar 10 ayrı KHK ile toplam 7.755 Sağlık Bakanlığı çalışanı ihraç edildi. Yine KHK ile göreve iade edilenlerin sayısı ise 456’da kaldı. Net olarak 7.299 kişi OHAL döneminde Sağlık Bakanlığından ihraç edilmiş oldu. Üstelik bu rakama kapatılan üniversite hastanelerindeki sağlık çalışanları ve Tıp fakültelerinden ihraç edilen akademisyenlerin sayısı dahil değil. Ayrıca rakam tam olarak bilinmemekle beraber çok sayıda sağlık çalışanı idari kararlarla meslekten çıkarıldı. Özetle tahmini 10 bin sağlık çalışanının sağlık hizmeti vermesi iktidarın baskıcı politikaları nedeniyle engellenmiş durumda.

OHAL inceleme komisyonun kurulmasıyla birlikte diğer kamu görevlileri gibi sağlık çalışanları da çalışma haklarını geri almak için başvuruda bulundu. Komisyonun şimdiye kadar toplamda 8 bin civarında göreve iade kararı verdiği ifade ediliyor. 125 binden fazla ihraç olduğu göz önüne alındığında başvuruların ancak yüzde 6’sına olumlu cevap verildiği anlaşılıyor. Dolayısıyla oluşan mağduriyetlerin giderildiğini ifade edebilmek imkansız.

Peki sağlık çalışanlarının sayısı açısından dünya ile kıyaslandığında Türkiye’nin durumu nasıl. OECD’nin 2018 yılı verilerine göre, Türkiye kişi başına düşen doktor sayısında son sıralarda. Bin kişi başına düşen doktor sayısında Avusturya 5.2 iken Türkiye 1.9 ile listede yer aldı.

Aynı rakam Sağlık Bakanlığı istatistiklerinde de yer almakta ancak OECD ülkeleri ile kıyaslamasına yer verilmemekte. Sağlık Bakanlığı verilerine göre de 100 bin hastaya 187 doktor düşmekte ki bu oran, OECD’nin bin kişiye 1.9 doktor düştüğü tespitini doğruluyor.