Av. Nurullah ALBAYRAK/

Sabah gazetesi her zamanki gibi gazetecilik başarısı sayılacak bir haber yapmış! Son dakika gelişmesi olarak verilen habere göre, Sayın Fetullah Gülen adına sahte e- imza ortaya çıkmış ve yüzlerce işlem yapılmış.

Sayın Gülen adına 2012 yılında bir elektronik imza çıkarılmış ve bununla 2016 yılına kadar 820 işlem yapılmış. E-imzanın hangi örgütsel işlemlerde kullanıldığının ortaya çıkartılması da an meselesiymiş.

Sahtecilik nasıl yapılmış?

Sayın Gülen’in avukatı Nurullah Albayrak tarafından 2012 yılında elektronik imza çıkartılmış. 2016 yılında da e-imza avukatı tarafından yenilenmiş. E-imza başvurusunu avukat Nurullah Albayrak, aldığı avukatlık vekaletiyle yapmış.

Şimdi sormak lazım. Avukatı tarafından başvuru yapılmış ve elektronik imza alınmışsa, sahtecilik bunun neresinde? Sayın Gülen’in adına ve avukatı tarafından alınmış e-imzanın sahte olduğunu iddia etmek, sahteciliği hayat felsefesi haline getiren kişilerin söyleyebileceği iftiradan başka bir şey değildir.

Kafaları sahtecilik, dolandırıcılık, yolsuzluk üzerine çalıştığı için yapılan her işlemi de öyle zannediyorlar.

Hadi diyelim ki biz kötü niyetliyiz ve sahtecilik yapmak istedik. Ancak bir sorun var ki o da elektronik imzayla sahtecilik yapılması, sahtecilik yapılmasının düşünülmesi fiilen mümkün değil. Teknik ifadesiyle elektronik imza; bir bilginin üçüncü tarafların erişimine kapalı ortamda, bütünlüğü bozulmadan(bilgiyi ileten tarafın oluşturduğu orjinal haliyle) ve tarafların kimlikleri doğrulanarak iletildiğini elektronik veya benzeri araçlar ile garanti eden harf, karakter veya sembollerden oluşur. Yani elektronik imza demek, sahibi olan kişinin imzası demek.

Sayın Gülen adına avukatı olarak elektronik imza başvurusu yapıldığı doğrudur. Avukatı olunduğuna dair vekalet de eklemek suretiyle başvuruyu yapılmıştır. Şirket tarafından yapılan değerlendirme sonrasında da başvuru kabul edilerek e-imza avukatına teslim edilmiştir. Başvurunun yapılmasında şirketin yanıltılması, şirketten birilerinin yardımı  ya da birilerinin aracı olarak konulması söz konusu değildir. Yanıltmaya ve yardıma ihtiyaç da zaten işin doğası gereği yoktur. Herhangi bir kişinin avukatı da bügün itibariyle gidip başvuru yaparak müvekkili adına e-imza alabilir. Hukuken herhangi bir sorun yoktur.

Gazeteye göre örgütsel işlerde kullanılmış ve çok yakın zamanda da yapılan örgütsel işler ortaya çıkacakmış. Bilmiyorsunuz diye düşünerek söyleyeyim. E-imza ile dilekçe verme ve dava açma işlemi dışında birşey yapılamaz. Sayın Gülen adına e-imza çıkartılmasının amacı da, Sayın Gülen aleyhine açılan davaların takibinden ibarettir. 820 işlem yapılmış deniyor ya. Yapılan o işlemler Sayın Gülen hakkında açılan davaların incelenmesine yönelik işlemlerdir.

Çok kısa zamanda ortaya çıkacak olan örgütsel işler değil de, nasıl iftira atıldığı olacaktır.