Av.Osman ZEREY /

Eski Korgeneral Metin İyidil’in beraatı ve tahliyesi ardından yaşananları sizlerle paylaşmıştık. İyidil’in beraat ve tahliye kararı ve tekrar tutuklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir açıklamada  bulundu. Cumhurbaşkanı açıklamasında; “Yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım olmuştur. İlginç olan şey şu; tabii bunların hepsinin talimatlarını da verdik, yani kararı veren kişi veya kişilerin de FETÖ’cü olması bu işin nerelere vardığını gösteriyor. Bunun arkasında daha ne gibi oyunlar olabileceğini de çok açık ve net gösteriyor. Ama bir gerçek var ki hak er veya geç yerini buluyor. Düşünün müebbet hapse mahkûm olmuş bir kişi kalkıp hemen beraat ettirme veyahut da tahliyesini verme gibi bir yola bir mahkeme nasıl gidebiliyor? Bu anlaşılabilir bir şey değil. Ve sağolsun Adalet Bakanlığımız ve Savcılığımız bu noktada adımlarını attılar.” İfadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanının özellikle promter harici yaptığı konuşmalar, süreçte yaşananlarla ilgili kaynak olacak nitelikte. Bu açıklaması da yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda ülkenin içinde bulunduğu durumu göstermesi açısından önemli. “Bunların hepsinin talimatlarını da verdik” demek suretiyle yargının talimatla hareket ettiğini tereddüte yer bırakmaksızın açıklamış oldu.

Aslında Cumhurbaşkanının bu konuda ki açıklamaları ilk değil ancak bu seferki açıklama ve sonrasında yapılanlar talimatın netliğini ve HSK’nın da talimatla hareket ettiğini tereddütsüz göstermiş oldu. Hafızalarımızı tazeleyebilmek adına Cumhurbaşkanının yargıya verdiği talimatlardan küçük bir kısmını hatırlayalım.

Cumhurbaşkanının yargıya yönelik talimat ve tehdit içerikli açıklamalarına daha pek çok örnek gösterilebilir. Cumhurbaşkanının da talimatı gizli verme gibi bir çabasının olmadığı, tam tersine yargının ve yargı mensuplarının Cumhurbaşkanının talimatına göre karar vermeleri gerektiğini düşünüyor ve istiyor. Bunu da gizlemeden söylüyor.

Her ne kadar Adalet Bakanı Gül “Türk yargısı hiçbir kimseden talimat almaz” dese de Türkiye Cumhuriyeti yargısı başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere rüşvetçiden, rantçıdan, siyasilerden talimat alıyor. Yargıtay başkanı Cirit, davalarla ilgili gelen notları çöpe atarım dese de okuduğu ve yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu kapsamında da bir işlem yapmamış olması, sadece okumakla kalmayıp sıradan siyasilerden gelen talimatı da uyguladığını gösteriyor. Elimde bu konuda bir örnek yok ancak biraz araştırmayla bulunacağını düşünüyorum.

Örnek verdiğimiz haberlerin devamını takip ederseniz yargının bu talimatlara büyük ölçüde uyduğunu göreceksiniz. Talimat yoluyla yargı gibi son derece kullanışlı bir yol keşfetmişken Cumhurbaşkanının bundan vaz geçeceğini beklemek yersiz olurdu.

Hakim ve savcılar korkudan, menfaatten ya da isteyerek bu talimatlara uysun, hukuk işlemeye başladığında itiraz etmedikleri ve uydukları talimatların masalarına konulacağında da şüphe yok…