Av. Barış ÇELİK

Sabah gazetesi, Hizmet Hareketi ile PKK arasında bir ilişki olduğu iddiasını ispat etmek için yine çarpıtma bir habere imza attı. “FETÖ’nün PKK Sempatizanlığı sanık ifadesinde: Sayıları oldukça artmıştı!” başlıklı haberde geçmişte zabıt katibi olarak çalışırken ihraç edilen ve etkin pişmanlık kapsamında ifade veren bir kişiye ait olduğu iddia edilen ifadelere yer verildi.

Haberde, Hizmet Hareketi ile PKK arasındaki ilişkinin ispatı olarak gösterilen delil, “itirafçı” olduğu iddia edilen kişinin 2015 seçimlerinde Cemaat mensuplarına HDP’ye oy verilmesi gerektiği yönünde tavsiyede bulunduğuna ilişkin ifadesi.

Sabah’ın mantığına göre HDP’ye oy vermek PKK sempatizanı olmak için yeterli gerekçeyi oluşturuyor. Yasal olarak kurulmuş ve seçilmiş bir partiye or vermek başka bir şey yapmanıza gerek kalmadan sizi PKK sempatizanı yapabiliyor.

Havuz medyasının son dönemde “Fetö CHP’nin eseri” yönündeki haberlerine bakarsanız, CHP’ye oy vermek de suç; terör suçlamasıyla pasaportu bir süre iptal edilen Karamollaoğlu’nun Saadet Partisi’ne oy vermek de; tabi elbette HDP’ye de…

Anayasal bir hak olan seçme hakkının, terör örgütü üyeliği suçunun delili olarak gösterilmesi başlı başına hukuksuzdur . Bu absürtlük ve hukuksuzlukla HDP seçmeni ve tüm muhalefet seçmenlerinin terör örgütü üyeliğinden işlem görmesi gerekir. Şimdilik bu doğrultuda bir hareket olmasa da ilerde bu doğrultuda bir soruşturma furyası başlatılmayacağını da kimse garanti edemez.

Anayasal bir hakkın özgürce kullanılmasının Sabah gazetesinde tedirginliğe neden olmasının izahı da gayet basit. Çünkü, AKP rejimine ve onun yayın organına göre, anayasaya uygun olsa da AKP iktidarının iktidarda kalmasına  zarar veren her şey terör suçu.