Sabah gazetesinde yer alan bir habere göre, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında örgütün Gaziantep yabancı uyruklu şahıslardan sorumlu “mahrem imamı” A.K’nin Hatay’da olduğu bilgisine ulaşılmış ve polis ekipleri kaldığı eve operasyon yaparak A.K.’yı gözaltına almış.

Sabah gazetesi ve tabi ki emniyet Cemaate karşı yürüttükleri operasyonda algıyı güçlendirmek, delil olmasına ya da istenmesine gerek kalmaksızın kişiyi suçlu ilan etmek için bazı kavramlar kullanmayı daha doğru bir tabirle uydurmayı tercih ediyor. Bu habere konu olayda da aynı taktiği uygulamışlar.

Gaziantep yabancı uyruklu şahıslardan sorumlu ‘mahrem imamı’. Tanımlamaya bakılınca ortada ciddi bir şeyin olduğu zannediliyor. Sanırsınız ki bu kişi ciddi bir eylem yapma hazırlığındayken operasyonla yakalandı.

Peki, operasyon sonucunda yakalanan bu kişi neyle suçlanıyor? Yabancı uyruklu şahıslardan sorumlu olmak ne demek? Bu kişi operasyon hazırlığı içerisindeyken mi yakalandı? “Mahrem imam” ne iş yapar? Gibi soruların cevabını bulmak mümkün olmuyor haberde. Zaten Sabah gazetesinin derdi de sorulara cevap bulunmasına yardımcı olmak değil. Kafalarda daha fazla soru oluşturmak suretiyle iktidarın empoze etmek istediği istediği algıyı güçlendirmek.

A.K. kimdir bilmiyoruz, ancak dosyasıyla ilgili bilgi paylaşılsa, karşımıza Anayasal hak kapsamında olan faaliyetlerin dışında bir eylemi olmayan, bir baba, bir oğul, bir kardeş çıkacaktır. İktidarın algısına yenilmemek için benzer haberlere bu pencereden bakmayı ihmal etmeyelim.