“Televizyonlarda provokasyon yapan Pelikancı Selman Öğüt’ün babası hangi televizyonda öldü.” Bu cümle Odatv’nin 4 Ocak 2020 tarihli bir haberinin başlığı. Odatv, “fetö” şeytanlaştırmasının en önemli aktörlerinden biri. “Fetö” konulu haber yapmadıkları gün yok. Hatta bütün haberleri mutlaka bir şekilde “fetö”ye getirmeyi öyle ustaca yapıyorlar ki, sitenin tek misyonunun bu olduğu çok açık şekilde ortaya çıkıyor.

Odatv, fikri haberciliği, etiketlemeye indirgemiş durumda. Tek eleştiri dayanakları, ilgili kişi ve kurumu “fetö” dedikleri hayali canavar ile ilişkilendirmek. Birkaç örnekle daha da somutlaştıralım.

Geçmişte TSK’dan ayrılan (veya atılan) Akit yazarı Vehbi Kara, Barış Pınarı Harekatını “Sabetay Yahudilerinden meydana gelen hariciye mensuplarının” planı olarak gördüğünü anlatan bir yazı kaleme alınca, Odatv hemen saldırıya geçer: “Akit’in FETÖ’den atılan yazarı Arapların Türkiye karşıtlığında suçluyu buldu.”

Didem Aslan’ın programına konuk olan Ekrem İmamoğlu’nun PKK ile ilgili sözlerinin AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Elif Şahin Keleş tarafından montajlanarak yayınlanması olayında ise Odatv’nin başlığı şudur: “AKP’den İmamoğlu’na FETÖ tarzı kumpas.”

Odatv, Avukat Fatih Atalay’ın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Fethullah Gülen’le fotoğrafının olduğunu ispat için paylaştığı montajlı fotoğraf için ise şu manşeti atar: “Bir zamanlar bu işleri FETÖ yapardı şimdi eski dostları devraldı.”

Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığı ile VİA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın sahipleri Bayraktarlar arasında Bakanlığın kullanımında olan bir gökdelene ilişkin kira ilişkisi vardır. Bir savcılık iddianamesinde de şirketin Bank Asya’da hesabı olduğu bilgisi geçer. Odatv de hemen yakalar: “Devlet FETÖ’nün kiracısı mı oldu.”

Bir okulda Said Nursi ile ilgili video izletildiğine dair görüntüler basına yansır. Videoda Nursi ile ilgili sohbet yapan kişi Uğur Akkafa’dır. Akkafa geçmişte Fethullah Gülen için “Fethullah hoca” demiştir. Odatv affetmez: “Devlet okulunda konuşması izletilen Nurcu’nun FETÖ ile ilişkisi mi vardı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11. Rize Tanıtım Günleri kapsamında düzenlenen ‘Bırakalım Sigarayı, İçelim Rize Çayı’ programında yaptığı konuşmada sigaranın haram olduğunu söyler. Odatv şu başlığı kullanır: “Erdoğan ile Gülen’in ‘sigara haramdır’ buluşması.”

Erdoğan, 15 Temmuz’un 3. yıl dönümünde Atatürk Havalimanı’ndaki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Buluşması’nda uzun bir konuşma yapar. Odatv’nin derdi ise başkadır. Haberi şu başlıkla verir: “Erdoğan neden FETÖ demedi.”

Aydınlık gazetesi her satırıyla yalan olduğu anlaşılan bir haber yapar ve Kanal İstanbul’un yapılacağı bölgeden “fetö”nün arsa kapattığını iddia eder. Odatv hemen devreye girer ve başlığı atar: “Erdoğan’ın çılgın projesi FETÖ’ye mi kazandıracak.”

Erdoğan “Bilal Saygılı” camiinin açılışını yapacaktır. Ama Odatv yakalamıştır: Bilal Saygılı’nın babası Eflatun Saygılının kurduğu ve 15 Temmuz’dan sonra İzmir’de kapatılan Sondakika gazetenin en son bağlı olduğu Saykar şirketinin hissedarlarından birinin abisi Gülen cemaatinden bir isimdir.  Odatv şu başlığı seçer: “FETÖ’cülerin yaptırdığı camiyi Erdoğan açacak.”

New York’taki davada Reza Zarrab’ın tanıklığı sırasında mahkeme salonundan paylaştığı anlık twitter mesajlarıyla Türkiye’de tanınan Amerikalı gazeteci Adam Klasfeld, ‘AKP’nin ABD’deki lobi faaliyetleri’ ile ilgili bir haber yapınca Odatv manşeti atar: “Hedefteki ABD’li FETÖ’cü mü.”

Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım atanır. Odatv yine affetmez ve başlığı koyar: “Makam aracının plakası ‘FG’ olan isim Uzay Ajansı’na yönetici yapıldı.”

Odatv son olarak da Selman Öğüt’ü hedef alan bir haber yapmak ister. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Salim Öğüt, 1 Kasım 2010 tarihinde Mehtap TV’de yayınlanan “Günışığı” programına konuk olur ve canlı yayında kalp krizi geçirir, uzun süre yoğun bakımda kalır ve 2012 yılında vefat eder. Fethullah Gülen de Prof. Dr. Salim Öğüt için bir taziye mesajı yayınlar. Prof. Dr. Salim Öğüt, Odatv’nin hedefindeki Selman Öğüt’ün babasıdır. Amacı Selman Öğüt’ü bir şekilde “fetö” şeytanlaştırmasından nasiplendirmek olan Odatv, “Televizyonlarda provokasyon yapan Pelikancı Selman Öğüt’ün babası hangi televizyonda öldü.” başlığını atar habere.

Odatv, dirileri bitirdiği için mi sıra ölülere geldi bilmiyoruz ama Odatv’nin “Fetö’nün kapısının önünden geçti, Fetö’nün testisinden su içti” haberleri ağır bir nefret söyleminin hukuki delilleri olarak kayda geçmeli diye düşünüyoruz.

Ayrıca not etmek gerekir ki Odatv’nin karnesinde sadece yukarıda verilen örnekler yok. Yukarıda alıntılanan haberleri, sadece son birkaç aylık Odatv arşivini inceleyerek bulduğumuzu belirtelim.