İktidarın “fetö” şeytanlaştırmalarına destek veren haberler yapan Cumhuriyet gazetesi, insanların acılarını istismar etmeye devam ediyor. Son olarak, intihar eden doktor Tayfun Özcan’ın ölüm nedeninin “fetö baskısı” olduğunu iddia etti.  Zehra Özdilek tarafından 29 Aralık 2019’da yapılan “Fetö baskısı hayatını çaldı” başlıklı haberde  intihar eden doktor Tayfun Özcan’ın ölüm nedeninin, geçmişte Kara Harp Okulu öğrencisiyken okuldan ayrılmasına neden olan ve “fetöcüler” tarafından yapıldığı iddia edilen baskılar olduğu iddia edildi.

Gerçekte Özcan’ın ölüm sebebi ile ilgili ‘intihar’ dışında herhangi bir somut bilgi bulunmamaktadır. Harp Okulu 3. sınıftan ayrılan Özcan, 9 Eylül Üniversitesini bitirmiş ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asistan doktor olarak görev yapmıştır. Arkasında herhangi bir not bırakmadan intihar ettiği belirtilen Özcan’ın ölüm sebebine ilişkin haber, sadece Özcan’ın bir arkadaşının dile getirdiği iddialara dayanmaktadır.

Özcan’ın ölüm nedeni geçmişte yaşadığı olaylardan ötürü geçirdiği travmalar ise, yaşadıklarının detaylıca araştırılması ve Özcan’ı intihara götüren süreçte sorumluluğu olanların cezalandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bir insanın ölümünün, siyasi rant için istismar edilmesine tamamen karşıyız.

Cumhuriyet gazetesini de ayrım yapmaksızın tüm intihar olaylarını araştırmaya ve söz konusu intiharlara sebep olanlardan hesap sorulması için tarafsız habercilik yapmaya davet ediyoruz. Çünkü, 15 Temmuz’dan sonra aralarında öğretmen, akademisyen, imam, esnaf, kaymakam, öğrenci, asker ve polislerin de olduğu en az 58 kişi, “fetö ile mücadele” adı altında yapılan hukuksuzluklara maruz kalmış ve yaşadıkları toplumsal linçe dayanamayarak intihar etmiştir. (Bu sayıya cezaevlerinde veya kollukta intihar ettiği iddia edilerek şüpheli şekilde hayatını kaybedenler dahil değildir.)